W dzisiejszych czasach, za sprawą trudnej sytuacji epidemiologicznej, z każdej strony bombardują nas informacje dotyczące chorób płuc. Niestety – wzrost świadomości społeczeństwa nie sprawia, że chorujemy mniej; wręcz przeciwnie. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc znajduje się obecnie na czwartym miejscu listy najczęstszych przyczyn zgonów, a wiele wskazuje na to, że niebawem zajmie ona pozycję trzecią. To przerażające statystyki – zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że  w latach dziewięćdziesiątych POChP na owej liście zajmowało miejsce szóste! Czym zatem jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jak sobie z nią radzić? Czy istnieją objawy, które jednoznacznie wskazują na POChP? Czy omawiana przez nas dolegliwość jest wyleczalna? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc w liczbach

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym właściwie jest POChP. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dolegliwość płucna o charakterze przewlekłym – oznacza to, że symptomy chorobowe mogą męczyć pacjenta bardzo, bardzo długo. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc została w ostatnim czasie została uznana za chorobę cywilizacyjną; wszystko za sprawą niepokojącej liczby zachorowań, która na przestrzeni ostatnich lat jedynie wzrasta. Badania wskazują jednoznacznie: w Polsce na POChP cierpi już około 2 milionów ludzi; na świecie natomiast – około 400 milionów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/. To portal dla wszystkich osób zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką chorób płuc. Jeśli zatem chcesz czerpać wiedzę popartą badaniami, koniecznie poznaj Oddychajmy.

Podstawowe symptomy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak każda dolegliwość płucna, cechuje się szeregiem charakterystycznych objawów. Warto jednak zaznaczyć, że pierwotnie symptomy te mogą nie wzbudzać naszej podejrzliwości; zdarza się, że często przybierają one na sile dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach, od zachorowania. Poniżej znajdziesz listę podstawowych objawów, które powinny skłonić Cię do zbadania płuc i sprawdzenia ich stanu:

  • Wykrztuszanie wydzieliny z płuc – Pierwszą cechą charakterystyczną dla POChP jest odkrztuszanie tak zwanej plwociny. Jest to wydzielina, która zawiera w sobie następujące ogniwa: ślina, resztki pokarmowe, komórki złuszczonego nabłonka. W późniejszych fazach choroby pacjent może zaobserwować także odkrztuszanie flegmy zabarwionej krwią lub zawierającej ropę.
  • Kaszel o charakterze przewlekłym – Zarówno w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jak i wielu innych dolegliwości płucnych, chory cierpi na uporczywy kaszel, pojawiający się najczęściej o konkretnej porze dnia. Kaszel z kolei może wywoływać duszności – o tym poniżej.
  • Duszność o charakterze przewlekłym – Subiektywne odczuwanie braku możliwości złapania powietrza to symptom charakterystyczny dla POChP. Warto jednak wspomnieć, że duszność wcale nie musi pojawiać się przy wysiłku fizycznym – wystarczy spokojne spożywanie posiłku. Jeśli odczuwasz podobny objaw, to jasny znak, że z Twoimi płucami dzieje się coś niedobrego.
  • Obniżenie tolerancji wysiłku – A jeśli już o wysiłku fizycznym mowa, warto wspomnieć także o obniżeniu kondycji chorego. Połączenie zadyszki i duszności bardzo często sprawia, że pacjent cierpiący na POChP całkowicie rezygnuje z uprawiania sportów, a to duży błąd! W ten sposób porzuca on pracę, która umożliwia mu (przynajmniej częściowy) powrót do normalności.

Chcesz przeczytać więcej na ten temat? Niezbędne informacje znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest uleczalna?

Być może podczas czytania tego artykułu doszedłeś do wniosku, że odczuwasz któryś z objawów POChP. Jeśli tak, radzimy czym prędzej skonsultować stan swoich płuc ze specjalistą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Jeśli jednak nie zbagatelizujesz jej objawów i zareagujesz możliwie jak najszybciej, możesz być pewien, że lekarz wdroży leczenie objawowe, które pomoże Ci odzyskać dawne życie. Na czym polega tego typu kuracja? Przede wszystkim na pozbyciu się szkodliwych nałogów (na przykład palenia papierosów) oraz poprawie swojego trybu życia. Mamy tu na myśli zarówno podjęcie się lekkich ćwiczeń fizycznych (na przykład spacerów), jak i zmianę diety na zdrowszą, niż dotychczas.

Czy istnieją leki na POChP?

Gdy będziesz mógł z całą pewnością stwierdzić, że wykonałeś wszystkie powyższe kroki, specjalista zapewne zleci Ci także wdrożenie medykamentów. Najczęściej przyjmują one formę wziewną i mają za zadanie poprawić jakość życia chorego. Pamiętaj jednak, że same leki na nic Ci się nie zdadzą! Nawet podczas stosowania „wziewów” musisz stosować się do powyższych porad. Jeśli tego nie zrobisz, Twój stan z dnia na dzień zacznie się pogarszać. A przecież nie o to chodzi, prawda?