Kolonie to jedna z form organizowania wypoczynku rekreacyjnego lub zdrowotnego dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Może być realizowana w trybie stałym (w ośrodku stacjonarnym), wędrownym czy jako biwaki pod namiotem. Wiele zależy od wieku uczestników oraz formy zajęć opracowanej przez kadrę kolonijną. Jednym z rodzajów takiej formy wypoczynku są kolonie survivalowe.

Kolonie survivalowe – rodzaje

Kolonie survivalowe, mogą występować w różnych wersjach w zależności od umiejscowienia, tematyki oraz oferowanych atrakcji. Są organizowane zarówno w wersji stacjonarnej jako obozy ekologiczne, które zapoznają dzieci i młodzież z zasadami życia w zgodzie z naturą, jak również biwaki czy obozy wędrowne (warunki bardziej dzikie, spanie pod namiotem – szczególnie dla starszej młodzieży), jak również łączone (np. zajęcia w ciągu dnia w terenie zaś noclegi w kwaterze).

W ofercie Kogis można znaleźć ofertę przeznaczoną dla dwóch zakresów wiekowych – dzieci od 6 do 11 lat oraz młodzieży szkolnej od 12 do 19 roku życia. Dostępne rodzaje dla młodszej grupy to między innymi: obóz „Szkoła Przetrwania”, „Lato Leśnych Ludzi” lub „Na Tropie”, ekobushcraft (naturalny survival z naciskiem na zagadnienia z zakresu ekologicznego stylu życia), Młody Komandos (obóz militarny dla najmłodszych) czy też kolonia agentów NERF (pistolety strzelające bezpiecznymi nabojami – piankowymi lub wodnymi) lub obóz Power Camp.

Natomiast dla starszej grupy wiekowej polecane są na przykład: obóz ASG (ekstremalne lato pod namiotem z trzema poziomami do wyboru: level 1 – podstawowy, level 2 – operacje specjalne lub level 3 – military camp), ratownictwa taktycznego, służb specjalnych czy snajperski. Dostępne są także różnego rodzaju obozy fabularne (m.in. Counter Strike 2.0, Green Devil, za linią wroga, braterstwo broni czy decydujące starcie). Więcej informacji dostępnych na stronie kogis.pl w zakładkach.

Dla kogo są przeznaczone kolonie survivalowe?

Kolonie survivalowe są przeznaczone dla dzieci odważnych, łaknących mocnych wrażeń oraz dopływu adrenaliny. Poza tym warto, by brały w nich udział osoby, które mają na co dzień niespożytą energię. Dzięki temu mogą w dobry sposób, bezpieczny dla siebie i innych, rozładować nagromadzone pokłady energii. Poza tym podczas kolonii dziecko uczy się samodzielności, a także poznaje podstawowe lub bardziej zaawansowane techniki pozwalające przetrwać nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Dzieci i młodzież ponadto uczą się współpracy oraz współdziałania w trudnych chwilach, zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne, które przydadzą im się w dorosłym życiu.

Kolonie survivalowe przeznaczone są już dla dzieci od 6 roku życia, dostępne do osiągnięcia pełnoletności (a nawet niektóre są możliwe dla uczestników do 19 roku życia). Ich stopień trudności oraz poszczególne elementy są dostosowane do poziomu rozwojowego oraz możliwości dzieci czy młodzieży. Organizowane przez Kogis propozycje to doskonała zabawa dla dzieci, ale także ich opiekunów.

Jak przygotować dziecko na wyjazd na kolonie survivalowe?

Przygotowując dziecko na wyjazd na kolonie survivalowe dużo warto wcześniej porozmawiać z nim czy jest chętne wziąć udział w tego typu wyzwaniu. Na stronach internetowych, m.in. kogis.pl dostępna jest szeroka lista wyjazdów wakacyjnych. Warto przestudiować je wraz z dzieckiem i wspólnie zadecydować o tym, jakie będzie kierunek wyjazdu. Przede wszystkim chodzi, by było to dla niego ciekawe i pouczające doświadczenie. Poza tym – szczególnie przed pierwszymi koloniami – ważne jest, by miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa przy długiej rozłące z rodzicami.

Warto zapoznać się z regulaminem danych kolonii survivalowych, skontaktować się z organizatorem i dopytać o potrzebne rzeczy. Spakowanie dziecka przed wyjazdem to bardzo ważna rzecz. W zależności od profilu kolonii powinien być zaopatrzony w odpowiednią odzież, obuwie oraz sprzęt. Trzeba zająć się tym dużo wcześniej, by nie okazało się w ostatniej chwili, że czegoś brakuje. Poza tym warto przekazać podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz sposobów reagowania w przypadku trudności.

Dzieci i młodzież z alergiami czy chorobami przewlekłymi mogą również uczestniczyć w wyjazdach, jakimi są kolonie survivalowe. Powinny być jednak szczególnie zabezpieczone zaś o wszelkich problemach zdrowotnych obowiązkowo musi być poinformowany kierownik oraz wychowawcy. W niektórych przypadkach może być utrudniony udział w niektórych zadaniach oferowanych przez organizatora.

Sprawdź również https://www.kogis.pl/tematyki-kolonii/survivalowe/