Nie ulega wątpliwości, że Jeep Cherokee Gliwice jest swoistym prekursorem motoryzacji na rynku światowym. Produkowany od 1974 roku Jeep Cherokee to prawdziwa legenda i marzenie zarówno miłośników nowych aut, jak i ich starszych wersji. Czym zatem wyróżniał się ten samochód na tle konkurencyjnych modeli? Jak zmieniał się na przestrzeni lat? Czy warto kupić go dziś – po ponad 40 latach od premiery? Jeśli zastanawiasz się nad tymi aspektami, trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym miejscu dowiesz się wszystkiego na temat modelu Jeep Cherokee Gliwice, poznasz jego szczegółową charakterystykę i przekonasz się, że to bezkonkurencyjny król wśród wszystkich pojazdów. Zapraszamy do lektury!

Jeep Cherokee Gliwice – Słowem wstępu…

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, najpierw należałoby wspomnieć o bardziej ogólnych aspektach. Jeep Cherokee Gliwice to samochód osobowy typu SUV, który początkowo zakwalifikowano do klasy kompaktowej. Z czasem przypisano go również do klasy średniej, co niewątpliwie wzbudziło rozruch na ówczesnym rynku motoryzacyjnym. Jeep Cherokee to amerykańska marka, która preferuje amerykańskie zasady – auto jest bezkompromisowe i pozostawia daleko w tyle swoją konkurencję. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego modelu? Koniecznie odwiedź stronę https://jeep-partner.pl. Znajdziesz tam masę przydatnych informacji, które zaspokoją ciekawość nawet największego fana motoryzacji.

Pierwsza generacja Jeepa Cherokee

Pierwszego Jeepa Cherokee zaprezentowano ponad 40 lat temu, a dokładniej w roku 1974. Pierwotnie auto przypisano do klasy kompaktowej, później jednak dodano je również do klasy średniej. Wtedy to samochód był dostępny w dwóch wariantach: trzydrzwiowym i pięciodrzwiowym. Fabrycznie oznaczony kodem SJ Jeep Cherokee Gliwice dzielił wygląd kokpitu i pasa przedniego ze swoim bratem – Jeepem Wagoneer. Różnił się jednak od niego nieco mniejszą kabiną pasażerską. Pierwsza generacja Jeepa Cherokee dostępna była z następującymi silnikami:

  • L6 4.2l
  • V8 5.9l
  • V8 6.6l

Jeep Cherokee Gliwice – Druga generacja

10 lat później, w roku 1984, została zaprezentowana druga generacja Jeepa Cherokee. Wtedy to siły połączyły dwie najbardziej znane obecnie marki: Jeep raz Renault. Samochód charakteryzował się ostrym, kanciastym nadwoziem. Efekt ten widoczny był nie tylko na całej sylwetce auta, ale również na atrapie chłodnicy i reflektorach. Jeep Cherokee Gliwice dostępny był w wariancie trzydrzwiowym oraz pięciodrzwiowym. Kolejne znaczące zmiany nadeszły w roku 1997 – wtedy to Jeep Cherokee przeszedł gruntowny lifting. Model znacząco zmodernizowano, dodając do niego wiele nowoczesnych rozwiązań.

Rok 2001 – Trzecia generacja

Nie ulega wątpliwości, że na nową generację Jeepa Cherokee trzeba było trochę poczekać. Czy jednak było warto? Zdecydowanie tak! Po siedemnastu latach zaprezentowano zupełnie nową, trzecią generację Jeepa Cherokee. Tę wersję auta zbudowano całkowicie od podstaw, bazując na zupełnie nowej platformie. Wykorzystano tu również nową technologię koncernu Chrysler, co niewątpliwie do dziś robi niemałe wrażenie. Trzecia generacja Jeepa Cherokee doczekała się liftingu 4 lata później – w roku 2005. Auto występowało w wielu różnych wersjach wyposażenia, wśród których możemy wymienić na przykład:

  • Sport
  • Limited
  • Columbia
  • Freedom
  • Red River

Jeep Cherokee Gliwice – czwarta generacja

Dwa lata po wypuszczeniu zliftingowanej wersji Jeepa Cherokee trzeciej generacji pojawił się on – noworodek w samochodowej rodzinie Jeepa. Trzeba jednak przyznać, że wniósł on zupełnie nowe rozwiązania, które nawet dziś robią na nas ogromne wrażenie. W Jeepie Cherokee Gliwice czwartej generacji zamontowano bowiem takie udogodnienia, jak dach panoramiczny oraz napęd na cztery koła. Auto było dostępne w dwóch wersjach wyposażenia:

  • Sport
  • Limited

Piąta generacja – Rzut świeżości

Piąta generacja Jeepa została zaprezentowana w roku 2013. Jeep Cherokee  opracowany został w ramach swoistej koalicji: nad tym modelem pracował nie tylko Chrysler i Fiat, ale także Alfa Romeo. Wśród głównych zalet samochodu z całą pewnością można wymienić napęd na cztery koła oraz niezwykle nowoczesny wygląd. To jednak nie jedyne pozytywy, jakie niesie za sobą posiadanie tego auta. Jeep Cherokee Gliwice w roku 2014 został odznaczony tytułem Best in Class. Oznacza to, że uzyskał tytuł najbezpieczniejszego pojazdu ubiegłego roku.

Podsumowując…

Jak widzisz Jeep Cherokee to klasa sama w sobie. Trudno znaleźć bowiem drugi samochód o tak bogatej przeszłości! Dzisiejsze modele wprawdzie znacząco różnią się od pierwowzoru, ale działa to wyłącznie na ich plus. Piąta generacja Jeepa Cherokee wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami designerskimi oraz zaawansowanym systemem bezpieczeństwa, który bardzo często bywa powodem podjęcia ostatecznej decyzji zakupowej. Czy zatem warto zainwestować w Jeepa Cherokee piątej generacji? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: Oczywiście, że tak! Samochód ten to nie tylko powiew świeżości i modny look, ale także gwarancja zachowania odpowiedniej ochrony podczas jazdy.