W czasie układania dachu stosuje się różnego rodzaju folie, które mogą spełniać wiele funkcji. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów, dlatego przed zakupem konkretnej folii trzeba upewnić się jakie dokładnie parametry powinna posiadać. Dzięki odpowiedniemu materiałowi zapewnimy prawidłowe zabezpieczenie dachu.
Dlaczego stosuje się folie dachowe? Każdy dach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem niekorzystnych czynników, w tym przed przenikaniem wody deszczowej oraz śniegu. Zadaniem folii jest ochrona konstrukcji dachu przed wilgocią. Ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacji, kiedy dojdzie do uszkodzenia pokrycia dachowego. W takim przypadku bez dodatkowej warstwy ochronnej w postaci folii woda będzie dostawać się bezpośrednio na izolację termiczną i elementy konstrukcyjne. Zagrożeniem jest także wilgoć pochodząca z budynku. W powietrzu wewnątrz domu zawsze znajduje się para wodna, która może się następnie skraplać i stopniowo prowadzić do zawilgocenia różnych elementów dachu.
Jak widać folia dachowa zabezpiecza dach i izolację cieplną przed działaniem wilgoci. Dotyczy to wody z opadów, ale także wilgoci gromadzącej się wewnątrz budynku. Brak ochrony w postaci foli powoduje zamoczenie materiałów, z których został wykonany dach i po jakimś czasie może spowodować ich poważne uszkodzenie. Nie zawsze jesteśmy w stanie od razu zauważyć drobne uszkodzenia pokrycia dachowego. Czasem mogą powstać niewielkie pęknięcia i szczeliny, zbyt małe, żeby je dostrzec, ale wystarczająco duże, żeby przepuszczać wodę. W takiej sytuacjo dobra folia dachowa będzie stanowiła barierę ochronną przed wilgocią.
Folie dachowe różnią się w dużym stopniu pod względem parametrów, na przykład paroprzepuszczalności. Każdy materiał ma nieco inne zastosowania. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie materiału, który charakteryzuje się niską paroprzepuszczalnością, powinniśmy zostawić również odpowiednie szczeliny wentylacyjne, które będą umożliwiały swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci z budynku.
Wybór odpowiedniej folii dachowej będzie miał kluczowe znaczenie dla trwałości całej konstrukcji. Wysokiej jakości materiał będzie posiadał odpowiednie parametry oraz wysoką trwałość. Bardzo ważne jest także prawidłowe ułożenie takiej folii tak, żeby zapewnić odpowiednią szczelność i jednocześnie wentylację. Na pewno jest to zadanie, które należy powierzyć wykwalifikowanym fachowcom, którzy doradzą również jaki materiał będzie najlepszy w przypadku danego dachu.