Marka BMW czyli Bayerische Motoren Werke to niemiecka firma motoryzacyjna, produkująca od 1916 roku motocykle, skutery i później samochody. Firma ta, jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek aut na świecie. Założycielami koncernu są dwie osoby Gustavo Otto i Franc Poppow, który był pierwszym dyrektorem. Logo marki BMW jest nie zmienione do czasów teraźniejszych. Logo przestawia stylizowany krąg i śmigła w barwach Bawarii.

       Warto wiedzieć, że na początku działalności firma zajmowała się przez osiem lat, produkowaniem sprzętu dla kolei oraz rozwijaniem pierwszych motocykli. Natomiast w roku 1928, w fabryce w Eisenach zaczęła się na dobre motoryzacyjna historia BMW. Pierwsze produkowane modele to Dixi 3/15. Ten model produkowany był na licencji brytyjskiej firmy Austin Seven. Pierwsze modele miały otwierany dach. Silnik miał cztery cylindry o pojemności 743 cm3. Liczba koni mechanicznych w tym modelu to piętnaście. Ten model auta mógł rozpędzić się do prędkości osiemdziesięciu kilometrów na godzinę. Rok później została wyprodukowana lepsza wersja, nadwozie było wykonane w całości ze stali natomiast hamulce były zamontowane na każdym z kół. W latach trzydziestych modele Dixi odniosły pierwsze sukcesy w sportach samochodowych.

        Warto wiedzieć, że pierwsze szkice i prototypy samochodów marki BMW rozpoczęły się w 1918 roku. Wtedy w firmie pada termin „samochód”. Firma BMW produkowała silniki dwu i czterocylindrowe, które przeznaczone były do pojazdów rolniczych w latach dwudziestych. Silnikami od firmy BMW zasilane były pojazdy jednośladowe ale także i duże maszyny i traktory farmerskie. Model BMW 328 był jednym z pierwszych samochodów, które firma stworzyła od podstaw. Ten model auto doskonale spisywał się na torze. Auto to w latach 1936 do 1940 wygrało ponad sto dwadzieścia różnych wyścigów. W 1923 roku pokazano motocykl BMW R32 na wystawie w Berlinie.

         Natomiast pierwszym samochodem zaprojektowanym już w Monachium, był model 303, który został przedstawiony w 1933 roku. Miał silnik sześciocylindrowy o pojemności 1,2 litra. Ciekawostką jest fakt, że od tego właśnie czasu, wszystkie pojazdy BMW miały charakterystyczny dla firmy wlot powietrza umieszczony na masce. Tuż po tym jak wybuchła II wojna światowa BMW przejęło fabrykę firmy Brandenburgische w Berlinie. Zakład w Monachium został zniszczony. Produkcja została nakierowana na przemysł zbrojeniowy a firma BMW wytwarzała silniki do samolotów. Powrót do produkcji po wojnie okazał się dość trudny, ze względu na narzędzia, które zostały zniszczone. W drodze podsumowania, przedstawiony został szereg informacji:

  • Na ten moment BMW jest doskonałym liderem wśród rynku motoryzacyjnego.
  • W ofercie BMW znajdują się między innymi wspaniałe samochody o profilu sportowym i sportowo-użytkowym.
  • Modele charakteryzują się tym, że posiadają tylny napęd na koła.
  • BMW posiada w swojej ofercie również modele napędzane silnikiem elektrycznym.
  • Do takiego elektrycznego modelu należy między innymi samochód BMW i3, który cieszy się dużą popularnością w Polsce.
  • Ten model pierwszy raz pojawił się w 2013 roku.

Na ten temat znajdziesz więcej informacji na:

https://www.bawariamotors.pl/bmw/nowe-samochody/